ÖNEMLİ TARİHLER


  • 5 Şubat 2020 Erken Kayıt İçin Son Tarih
  • 24 Ocak 2020 Bildiri Son Gönderim Tarihi

KONGRE MOBİL UYGULAMASI


ANDROID

IOS

KONUŞMA ÖZETİ


Kök Kanal Dolgusunun Önemi ve Felsefesi

Başlangıç yıllarında başarılı bir kök kanal tedavisi elde etme birbirleri ile eşit öneme sahip olan kök kanalının tamamen temizlenmesi, tam bir dezenfeksiyon sağlama, iyi ve yeterli bir tıkamaya atfedilirdi. Günümüze geldiğimizde ise kök kanal tedavisinin başarısı daha modern ve geniş yaklaşımlarla değerlendirilir oldu. Hastalık teşhisi tedavi planı, anatomi ve morfoloji bilgisi, geleneksel artık arındırılması ve baştan sona kök kanalının dezenfeksiyonu, kanal dolgusu, koronal final diş restorasyonu ve apikal bölge patolojinin olması durumunda iyileşmenin üç boyutlu görüntüleme sistemleri ile takibi bugünün modern ve geniş başarı değerlendirmeleri arasında sayılabilir.

Bu sunumda, kök kanal dolgusunun tarihsel gelişimi ve felsefesi, doldurma zamanı, kök kanal dolgusunun uzunluğu ve kanalların hazırlanması, kök kanal dolgusu için ideal yöntem ve kanal patları(?) tartışılacaktır.

1924 yılında Hatton isimli diş hekimi kanal tedavisinin felsefesini “Diş hekimliğinde ve cerrahide belki de kök kanal dolgusu kadar yüksel ideallerin ve vicdanın birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğu başka bir operasyon yoktur” diyerek altını çizdi.

Tamamen vital ya da kısmi vitalitenin olduğu ve nekrotik kanallı fakat apikal patolojinin olmadığı veya nekrotik kanallı periapikal hastalığın asemptomatik apikal periodontitis, kronik apikal apse ve kondensing osteitis gibi belirtisiz seyrettiği hastalarda tek seans kanal tedavi uygulamaları kabul edilmektedir.

Günümüze gelinceye kadar karmaşık kök kanal sisteminin doldurulması için birçok malzeme kullanılmıştır. Birçok teknik bir ana dolgu maddesi ve kanal patına mutlaka yer vermektedir. Kanal patları bütün tekniklerde vardır ve apikal sıvı sızıntısını önleme konusunda en önemli yardımcı malzeme olduğu düşünülmektedir.

Son olarak bu sunumda, enjekte edilebilen vertikal kompaksiyon tekniği diğer tekniklerden biraz daha fazla tartışılacaktır.

Prof. Dr. Ali Cemal Tınaz