ÖNEMLİ TARİHLER


  • 5 Şubat 2020 Erken Kayıt İçin Son Tarih
  • 24 Ocak 2020 Bildiri Son Gönderim Tarihi

KONGRE MOBİL UYGULAMASI


ANDROID

IOS

KONUŞMA ÖZETİ


Orofasiyal Ağrı ve Serebral Yanıt

Orofasiyal ağrı, ağız ve yüz bölgesinde görülen ve ağrıyla karakterize düzensizliklerin genel adıdır. Genelde 3 aydan fazla süren ağrı; kronik ağrı olarak tanımlanır ve hastada ağrıyla birlikte psikolojik bozukluklar, günlük aktivitelerde yetersizlik ve yaşam kalitesinde kötüleşme gibi durumlar da görülebilir. Kronik orofasiyal ağrı en çok odontojenik, nöropati ve TME kaynaklı sebeplerle nedeniyle oluşmaktadır.

Günümüzde orofasiyal ağrı tedavisinde manuel terapi, farmakolojik ajanlar ve cerrahi uygulamalar sıklıkla yer almaktadır. Ağrının tedavisinde amaç sadece geçici yöntemlerle hastayı rahatlatmak değil, beyindeki ağrı algılama merkezlerini görüntüleyerek hastaya yönelik tedavi seçeneği oluşturmak ve tedavi sonucunu bu merkezlerdeki aktiviteleri ölçerek değerlendirmektir. Bu amaçla invaziv olmayan beyin uyarı tedavisi kronik orofasiyal tedavide son yıllarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu sunumun amacı, diş hekimliğini ilgilendiren ağrı şikayetiyle başvuran hastalarda güncel tedavi yaklaşımlarını tartışmak ve ağrı tedavisinde beyindeki ağrı merkezlerinin etkisini incelemektir.

Prof. Dr. Çağrı Delilbaşı